Židovské suburbium Bardejov
Suburbium Bardejov
Tien na banner

Medzinárodná expertná akadémia UNESCO pre trvalo udržateľný rozvoj

Regionálne centrum UNESCO pre výskum a kultúru v Európe (Benátky) a talianska nadácia Fondazione Santagata pre ekonomiku kultúry (Turín) zorganizovali Medzinárodnú expertnú akadémiu o lokalitách UNESCO a ich trvalo udržateľnom rozvoji (11.-16.10.2018). Bardejov a Slovensko mali svojho zástupcu – Petra Hudáka, člena OZ Vita in suburbium. Podporu získal od Pamiatkového úradu SR
a Slovenskej komisie pre UNESCO, vďaka ktorej si osvojil princípy programu Agenda 2030 OSN pre udržateľný rozvoj.  Obsah rozsiahleho programového dokumentu vystihuje jeho preambula: „Táto agenda je akčným plánom pre ľudí, planétu a prosperitu. Snaží sa tiež dosiahnuť, aby ľudia žili v mieri a slobode. Sme si vedomí, že odstránenie chudoby vo všetkých jej formách a rozmeroch, vrátane extrémnej chudoby, je najväčšia globálna výzva a nevyhnutná podmienka pre udržateľný rozvoj.“ Bohatý program vzdelávacej akadémie je postavený tak, aby sa absolventi dokázali v praxi riadiť princípmi agendy (17 kľúčových cieľov) a na rôznych pozíciách (samospráva, komunitný život, neziskový sektor) aktívne participovali na riadení lokalít kultúrneho a prírodného svetového dedičstva UNESCO.

Intenzívny výučbový týždeň tvorili prednášky, seminára, prezentácie a stretnutia vždy v sprievode popredných talianskych odborníkov, ale aj vrcholných predstaviteľov UNESCO – Matteo Rosati, programový riaditeľ benátskeho centra, a Peter Debrine, programový špecialista pre trvalo udržateľný turizmus, ktorý minulý rok navštívil Bardejov. Nechýbali ani návštevy univerzít, vývojových a kreatívnych centier, ale aj spoznávanie úspešných modelov UNESCO kreatívnych miest Turín a Miláno. Naostatok, vo vidieckych častiach severného Talianska sa skúmali prepojenia medzi tradičnými formami poľnohospodárstva či priemyslu a rozvojom zážitkového cestovného ruchu.

Peter Hudák prednášal svojim kolegom z Európy, Ázie a Afriky o kultúrnej hodnote bardejovskej mestskej pamiatkovej rezervácie a jedinečnom projekte obnovy najvýznamnejšej lokality židovského kultúrneho dedičstva. Medzinárodnému tímu expertov priblížil súčasné problémy a výzvy, ktoré sú bariérou trvalo udržateľného rozvoja mesta aj okresu. Expertná skupina následne spoločne identifikovala východiská pre efektívne riadenie bardejovskej lokality svetového kultúrneho dedičstva s dôrazom na využitie jej potenciálu pri rozvoji ekonomiky, komunitného života a s prihliadnutím na potrebu ochrany jej kultúrnych či prírodných hodnôt.

Najdôležitejším výstupom je poznatok, že bez jasnej vízie a smerovania nie je možné dosiahnuť trvalo udržateľný rozvoj. V oblasti ekonomiky cestovného ruchu je okrem infraštruktúry nutné podporovať výrobcov lokálnych produktov, vychádzať z tradičných hodnôt a remeselnej zručnosti, ako aj vyzdvihnúť tie prvky kultúry, ktoré sú jedinečné zo svetového pohľadu. Avšak turizmus v našom regióne potrebuje systémové riadenie (vrátane koncepcie, plánovania, monitorovania, vyhodnocovania a implementácie zásadných opatrení). Východisko prinášajú nasledovné odporúčania: zapojiť všetky zainteresované subjekty, budovať kolektívnu zodpovednosť za zmenu vecí, vytvoriť efektívne riadenie samosprávy a jej modely, stavať na spoločných hodnotách a zodpovednosti. Tieto princípy otvárajú nové vzrušujúce možnosti s veľkou pridanou hodnotou – spoločne dosahovať väčšie ciele namiesto kladenia dôrazu na individuálne čiastkové aktivity.

Inšpirácie z dobrej praxe, medzinárodné kontakty a skúsenosti zahrnieme do koncepcie oživenia bardejovského Židovského suburbia, jednej zo súčasti nášho spoločného kultúrneho dedičstva, ktoré sa postupne formuje do podoby kultúrno-vzdelávacieho centra s potenciálom plne slúžiť Bardejovčanom. Celý súbor stavieb spolu s priľahlou kotolňou K-08 (už iba záložnou) ponúka najdostupnejšie riešenie pre roky diskutované témy, ako chýbajúci stánok kultúry, moderná kinosála, reprezentačný priestor mesta, relaxačná oddychová zóna a kultúrny turizmus.

<ph>

Peter Debrine, zástupca centra UNESCO v Paríži a Peter Hudák
Peter Debrine, zástupca centra UNESCO v Paríži a Peter Hudák
« 1 of 2 »

Spoznajte projekt

Reštaurovanie a obnova Starej synagógy (viac)

Virtuálna prehliadka

Prejdite sa po Židovskom suburbiu (viac)

Vyhľadávanie

Sledujte nás

UŽZNO
SR
eea grants
Projekt je financovaný z grantov Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Finančného mechanizmu EHP a zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.
Zachráňme dedičstvo našich predkov
© Všetky práva vyhradené pre Ústredný zväz židovských náboženských obcí v SR. Autormi použitých vizualizácií sú Dr. Ing. arch. Ján Krcho, PhD. a Ing. arch. Michal Mihaľák.